Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych!

Podstawowym kryterium tworzenia hasła powinna być jego „siła”.

  1. Umieszczaj w haśle zarówno cyfry, litery, jak i znaki specjalne.
  2. Używaj i dużych, i małych liter (może niekoniecznie w układzie: duża litera zaczyna).
  3. Podmieniaj niektóre litery czy cyfry na znaki specjalne i ułóż znaki w haśle w taki sposób, aby nie było prosto je odczytać, np.: lU3l&n podane hasło to swobodny zapis nazwy pewnego polskiego miasta.
  4. Im więcej znaków w haśle zastosujesz, tym lepiej. Minimalna liczba powinna wynosić 8, ale zdecydowanie najlepiej jest, gdy hasło ma min. 14-15 znaków.
  5. Nie stosuj ciągów liter tworzących popularne nazwy oraz wyrazów, takich jak imiona, nazwy własne itp.: (mariola1989 nie jest kodem trudnym do odgadnięcia).
  6. Skorzystaj z przypadkowych słów, jakie przyjdą Ci do głowy. Wbrew pozorom coś zupełnie absurdalnego i niepowiązanego ze sobą łatwo jest zapamiętać.
  7. Zrezygnuj z cyfr dość „oczywistych”, czyli nawiązujących do daty urodzenia – taką informację haker może łatwo uzyskać choćby z Facebooka. Przy haśle opartym na dacie urodzenia dwie cyfry będą występować powszechnie: 1 i 9,  więc ich zastosowanie nie jest większą ochroną.
  8. Nie bój się używać jak najbardziej różnorodnych znaków. Duże litery są odczytywane przez system i stanowią dodatkowe utrudnienie dla kogoś, kto chce się włamać na Twoje konto.
  9. Pamiętaj, że do każdego konta, nie tylko bankowego, powinieneś mieć zupełnie inne hasło. Twoje konto na popularnym portalu nie jest chronione w takim samym stopniu, co konto bankowe, i jeżeli hakerowi uda się ustalić do niego kod dostępu, bez większego trudu odkryje także hasło do rachunku bankowego.
Wybierz inny produkt:
Newsletter Bezpieczeństwo
Otrzymuj bezpłatne informacje o promocjach i nowych ofertach.
Bądź na bieżąco i zarabiaj od dziś.